suplik.dts.cz   
20.03.2019 - 22:49:48

Svátek má Světlana   


  Brána DTS

Rozcestník
Šuplík
Comenius
Vtipník
Pomůcky DTS


  Šuplík

Výuka
Věda a technika
Čeština
Internet a počítače
Ekologie
Prevence
Adresář prevence
Umění a kultura
E-projekt
Lužice
Edison

31.5.2003 - Věda a technika - PaedDr. Jiří Týř
Částečné zatmění Slunce 31.5.2003
Přestože zatmění probíhalo při východu Slunce kolem páté ranní hodiny, bylo pozorování fáze zatmění pouhým okem nemožné pro velký jas částečně zakrytého Slunce. Zatmění nás zastihlo na břehu jezera Kristýna v Hrádku nad Nisou bez zvláštních pozorovacích pomůcek. Přesto jsme s využitím fyzikálních poznatků zatmění zaznamenali.
Kolem páté hodiny Slunce vystoupilo nad stromy na protějším břehu jezera. I s přimhouřenýma očima bylo možno přímo pozorovat jen opravdu velmi krátce.

Pomohl kousek tuhého papíru, do kterého jsme udělali otvor špendlíkem. Papír s otvorem jsme použili k promítnutí obrazu na tmavou plochu (princip dírkové komory). Objevil se přitom poměrně ostrý obraz srpku zatmělého Slunce o něco větší než zrnko rýže.

Záznam zatmění jsme získali pomocí odrazu světla mezi čočkami objektivu fotoaparátu a z obrazů, které vznikly promítnutím obrazu částečně zatmělého Slunce přes mezery mezi listy stromů na hrázi jezera:

1. Zobrazení zatmění odrazem světla mezi čočkami objektivu:
Skutečné Slunce nad obzorem je na snímcích přezářené, ale odraz světla mezi čočkami fotoaparátu zobrazil zřetelně fázi zatmění. V důsledku odrazu jsou reflexní obrazy výškově i stranově převrácené - ve skutečnosti bylo Slunce v okamžiku snímku zakryto Měsícem shora zprava, nikoli zdola zleva, jak se zdá z reflexního obrazu.

2. Zobrazení zatmění jeho promítnutím skrz mezery mezi listy stromu (podle principu dírkové komory):
Mezery mezi listy stromů na břehu jezera promítaly obraz zatmění na všechny předměty. Díky větší vzdálenosti byly obrazy větší než u projekce obrazu přes dírku v papíru. Jde opět o ukázku zobrazení na principu dírkové komory. I tady jsou obrazy stranově a výškově převrácené.

Zatmění Slunce je jev při němž Měsíc zakryje částečně nebo úplně výhled na Slunce. Měsíc je asi čtyřistakrát menší než Slunce. Protože je Měsíc také asi čtyřistakrát blíže Zemi než Slunce, zdá se nám být na obloze stejně velký. Úplné zatmění Slunce Měsícem umožňuje astronomům pozorovat sluneční korónu, která je jinak těžko pozorovatelná. Zatmění Slunce 31.5.2003 bylo však jen částečné.

Pro zájemce uvádíme několik odkazů na stránky o dírkové komoře a zatmění Slunce:

Co je dírková komora
Ukázky fotografií dírkovou komorou
Výroba dírky
Dírkové komory pro fotografování
Zatmění Slunce
Zatmění Slunce - astronomický minislovníček
Zatmění Slunce a Měsíce


Komentáře:
Přidat komentář
     (c) 1996-2008, Dr. Jiří Týř Powered by Linux