suplik.dts.cz   
22.02.2019 - 22:37:43

Svátek má Petr   


  Brána DTS

Rozcestník
Šuplík
Comenius
Vtipník
Pomůcky DTS


  Šuplík

Výuka
Věda a technika
Čeština
Internet a počítače
Ekologie
Prevence
Adresář prevence
Umění a kultura
E-projekt
Lužice
Edison

22.11.2002 - Čeština - Doc. Milan Žemlička
Setkání s češtinou: POZOR NA ČÁRKY
Kdyby se chyba, které se věnuji v dnešní stati, nevyskytovala tak často právě v českém tisku, ponechal bych ji stranou pozornosti. Vždyť si leckdo řekne: Pche, copak taková čárka může něco ovlivnit? A my musíme dokázat, že může.
Příklad první:

Hovořili spolu dva, z nichž jeden použil slovní hříčku: "To je čas, viďte, pane, blbej, pitomej." Druhý se krátce zamyslel nad možnostmi češtiny a odpověděl: "Ále, jen ať prší, jen ať lije. Alespoň poroste tráva, dobytku!"

Viďte, že jsou čárky důležité!

Vedle úvodní anekdoty uveďme ještě některé závažnější příklady:

Začněme klasickým. Vypráví se o jakémsi panovníkovi, že měl svým písemným výnosem rozhodnout o osudu jistého odsouzence, který požádal – byv odsouzen k smrti – o milost. Panovník vlastnoručně načmáral: “Popravit nelze udělit milost.“ A hle: ukázalo se, že to sdělení umožňuje dvojí, podstatně rozdílný výklad! Doplní-li příjemce (soudce či jiný adresát – až po kata) čárku za prvním slovem, osud odsouzencův bude zpečetěn: „Popravit, nelze udělit milost“. Bude-li však čárka vepsána za druhé slovo, znamená záchranu života: „Popravit nelze, udělit milost.“ Vidíme, že ta čárka tu měla skutečně obrovskou sílu – její nenapsání změnilo rozhodnutí panovníka na jakýsi bianco formulář.

Ze soudobého tisku lze bohužel často vypsat různé příklady vynechání čárky tam, kde nutně musí být:

„…Pak vystoupili dva muži, kteří seděli vedle mne a uvolnili místa.“ Kdy ta místa uvolnili? Už před vystoupením nebo tím, že vystoupili? Pokud to udělali vystoupením, musí být za slovem „mne“ čárka!.

„Celá země sleduje, jak premiér hovoří o věcech zmateně a ptá se, kdy tomu bude učiněn nějaký konec.“ Ponechme stranou odůvodněnost tohoto výroku. Položme si k němu tuto otázku - Kdo se ptá: země, nebo premiér? Samozřejmě, že se ptá země a ne sám premiér. Proto musí být položena čárka za slovo „zmateně“, tedy před spojku „a“ !)

„Učitelka celou hodinu zkoušela, aby třídu potrestala za špatné chování a napsala všem nedostatečnou.“ (Opět dvojí možnost výkladu, není-li použita čárka před spojkou „a“: Zkoušela, aby potrestala a napsala, nebo zkoušela, aby potrestala, a (poté) napsala …)

Tak bychom mohli, vážení čtenáři, uvést mnoho příkladů, jak nám je nabízí buď denní tisk nebo nedbale redigované (zejména překladové) texty časopisů a knih nabízených na českém trhu. Mám takové tušení, že chybné vynechávání čárky má svůj původ kdesi ve staré, ovšem nesprávné poučce, již svým žákům kdysi vtloukali do hlaviček učitelky a učitelé: Před spojkou „a“ se prý čárka nepíše. Jak bylo svrchu dokázáno, není to pravda!

I to maličké znaménko čárka má svou významovou funkci a je schopno podstatně ovlivnit smysl sdělení! Pamatujme na to prosím.


Příbuzné články:
Seriál článků SETKÁNÍ S ČEŠTINOU
Setkání s češtinou: NEUBLIŽUJME JÍ !
Setkání s češtinou: ABSURDITA PRODÁVÁ?
Setkání s češtinou: RUŠTINA – CO S NÍ?
Setkání s češtinou: JAK LEHKOVÁŽNĚ ZACHÁZÍME NĚKDY S PŘEDPONAMI
Setkání s češtinou: ČESKÝ UNIKÁT
Setkání s češtinou: TEMPO MLUVY aneb „KAM TO VALÍŠ, NÁDHERO ?!“
Setkání s češtinou: KDE JE HRANICE VHODNOSTI PŘEJÍMÁNÍ CIZÍCH SLOV?
Setkání s češtinou: JAK SE MNOŽÍ HOVOROVÁ LEDABYLOST
Setkání s češtinou: POZOR NA ČÁRKY
Setkání s češtinou : HRÁTKY SE SYMETRIČNOSTÍ SLOV A VĚT
Setkání s češtinou: NAZOUVÁKY Z HYPERNOVY
Setkání s češtinou: ANIŽ a BUDIŽ nejsou dvojčata - VIZ tento článek
Setkání s češtinou: … PO NÁVOZU ZBOŽÍ aneb NOVOTVARY v naší mluvě
Setkání s češtinou: Čistá košile a vázanka a mediální slovopády
Setkání s češtinou : Zavedeme nejnejnej- v češtině?
Setkání s češtinou: Zacházejme náležitě s číslovkami a veličinami.
Setkání s češtinou : Germanismy aneb Koštéř ochutnává, znalci si libují

Komentáře:
Přidat komentář
     (c) 1996-2008, Dr. Jiří Týř Powered by Linux