suplik.dts.cz   
20.03.2019 - 22:36:38

Svátek má Světlana   


  Brána DTS

Rozcestník
Šuplík
Comenius
Vtipník
Pomůcky DTS


  Šuplík

Výuka
Věda a technika
Čeština
Internet a počítače
Ekologie
Prevence
Adresář prevence
Umění a kultura
E-projekt
Lužice
Edison

15.2.2002 - Internet a počítače - PaedDr. Jiří Týř
PORTÁL
Porta znamená latinsky brána, vrata nebo dveře. Portál je hlavní vstup do stavby. Jeho funkcí je umožnit vstup, orientovat a informovat o nezbytném. Portál může mít i další z hlediska definice nadbytečné prvky: Může poskytovat doplňkové služby. Může mít i publicistickou i vícekrát denně aktualizovanou část. V portálech staveb jsou informační tabule, nástěnky, atd. Internetové portály navíc ještě publikují a nabízejí další služby.
Internet není stavbou jednoduchou nýbrž síťovou a proto má mnoho typů hlavních vchodů. Uživatelé si z nich vybírají a jejich vkus a nároky se mění:

Po počátečním nadšení grafickými a sdělovacími možnostmi internetu došlo myslím nejen v zahraničí k určitému přesycení. Vyprofilovaly se internetové portály s jednoduchou grafikou a bez publicistické části. Neobtěžují návštěvníka při vstupu na internet ničím zbytečným a umožňují rychlou orientaci a pohyb na síti. Vyhovují těm, co se chtějí na internetu dostat ke svému tématu bez zdržování u vchodu.

Přesto jsou u velké části populace u nás i v zahraničí stále oblíbené široce servisně a publicisticky zaměřené portálymposkytující množství pestrých, každodenně aktualizovaných informací, článků a služeb nabízených návštěvníkovi na jednom místě.

Jsou také portály, které vedle základních vstupních a orientačních funkcí uvádějí tématicky zaměřený výběr článků a služeb. Brána DTS chce být takovýmto vstupem do internetu. Slouží k orientaci na internetu a publikuje pro tvořivé učitele a výchovné pracovníky a v budoucnu pro volný čas dětí a mládeže.

Naprostou většinu práce a prostředků na provoz Brány DTS dávají zatím dva lidé - provozovatel a jeho syn studující VŠ. Brána DTS byl do r. 2003 spravována přes linku ISDN. Nemůže a ani nechce konkurovat široce publikačně zaměřeným portálům jako je např. Česká škola. O takovýchto portálech Brána informuje a propaguje je tím, že na ně odkazuje.

Věříme, že se nám podaří získat další spolupracovníky na provozování nekomplikovaného portálu, který má pomoci pedagogické veřejnosti při vlastním tvořivém využívání internetu.


Komentáře:
Přidat komentář
     (c) 1996-2008, Dr. Jiří Týř Powered by Linux