Po úvodních vystoupeních J. Moravcové a I. Voleše z Centra pro evropskou integraci a zahraničního odboru HK ČR se ujal slova H. R. Meinel, předseda drážďanské pobočky spolupořadatelské Wirtschaftsrat Deutschland. Jeho příspěvek na téma Historické kořeny česko-saské spolupráce ukázal, že tradice více než tisícileté oboustranně výhodné spolupráce je dobré východisko pro další posílení česko-saské spolupráce po vstupu Česka do EU. 15. duben by se měl stát pro budoucnost česko-saským obchodním dnem.
R. von Voss z berlínské centrály Wirtschaftsrat Deutschland připoměl hlavní hospodářské důvody utváření Evropské unie a připoměl, že Evropa nepřežije asijskou konkurenci, nesjednotí-li se na konkurenceschopném modelu fungování svého hospodářství. Pozval přítomné na konferenci, kteráse k tomuto tématu uskuteční v Berlíně začátkem května. (6. - 9.5.2004)
Ředitel zahraničního oddělení HK ČR E. Laczó seznámil přítomné s projektem Strategické partnerství, který má umožnit českým malým a středním podnikům najít stabilní a spolehlivé strategické partnery v zahraničí. Vedle kapitálu a informací je to třetí hlavní podmínka pro fungování perspektivních malých a středních podniků na evropském trhu.
Před diskusí vystoupil ještě A. Braun, německý advokát žijící v Praze. K tématu Zkušenosti s podnikáním českých firem v SRN uvedl konkrétní příklady chyb, kterých se může při vstupu na zahraniční trh český podnikatel dopustit. Mimo jiné doporučil například věnovat velkou pozornost obsahu a jazykové stránce smluv a dodržovat v obchodní praxi jejich ujednání. Neporozumění nebo lehkovážnost vedoucí k nedodržení smluv mívá vážné následky pro obě strany.
Následovala diskuse, v níž se pokračovali i při malém pohoštění s číší vína na závěr setkání.
Simultánně tlumočeného semináře se zúčastnilo kolem čtyřiceti německých a mnohem více českých účastníků.