suplik.dts.cz   
20.03.2019 - 23:00:41

Svátek má Světlana   


  Brána DTS

Rozcestník
Šuplík
Comenius
Vtipník
Pomůcky DTS


  Šuplík

Výuka
Věda a technika
Čeština
Internet a počítače
Ekologie
Prevence
Adresář prevence
Umění a kultura
E-projekt
Lužice
Edison

5.4.2003 - Lužice - PaedDr. Jiří Týř
Velikonoce u Lužických Srbů
Velikonoce jsou pro mnohé z nás nejvýznamnější svátky, neboť jsou spojeny s příchodem jara, naděje a s krásnými, staletí trvajícími tradicemi. Velikonoční zvyklosti Lužických Srbů jsou v mnohém podobné našim zvyklostem. Kromě toho je v Horní i Dolní Lužici několik tradic, které u nás nemáme.

Již týdny před Velikonocemi probíhá v srbské Lužici jejich příprava. Kraslicím Lužických Srbů je věnován zvláštní článek .Koulení kraslic: O velikonočním pondělí hrají srbské děti hru, při které koulejí kraslice s cílem trefit se do dalších kraslic a vyhrát tak jiné kraslice. Není to snadné pro podélnou nesouměrnost a křehkost zdobených vajec. Výhry tedy nebývají velké, ale zábava je to dobrá.


Během velikonočního týdne se dodržuje mnoho zvyklostí. Patří mezi ně i vystupování pěveckých souborů. Zpěvačky Choru Budyšín na kresbě Stanislava Masáka.

K dalším zvyklostem patří například pálení velikonočních ohňů, obchůzky s řehtačkami, koná se také mnoho bohoslužeb a procesí.

V Horní Lužici se o Neděli velikonoční konají procesí poselství "velikonočních jezdců" na koních nesoucí křesťanské poselství o zmrtvýchvstání. Tato procesí "jezdců - křižáků" jsou historicky doložena už od 15. století. Kořeny těchto jezdeckých poselství ale sahají mnohem dál, pravděpodobně až do předkřesťanské doby, kdy se věřilo, že obcházení polností s mladou setbou je ochrání před zlými silami.Takovýchto procesí se v posledních letech účastní celkově kolem 1200 jezdců v celkem devíti procesích. Jezdci jsou v obcích sledováni mnohem větším počtem diváků a návštěvníků Lužice. Nechybí přitom zpěv, setkávání a zábava přátel. Při zajišťování koní pomáhají hornolužickým katolíkům v duchu ekumenické myšlenky dolnolužičtí evangelíci.

Pro zájemce o návštěvu Lužice přinášíme mapku a časový rozpis procesí velikonočních jezdců:
Zveme Vás tímto srdečně k velikonoční návštěvě Horní Lužice.Procesí velikonočních jezdců na obrázku libereckého malíře Stanislava Masáka

Případné dotazy k návštěvě velikonoční Lužice vám rád zodpoví
PhDr. František Vydra, e-mail: vydra@chrastava.cz, telefon: 485 143 161.


Příbuzné články:
Jiří Týř: LUŽICE A EU, výchozí myšlenky projektu
Leoš Šatava: Lužičtí Srbové a Evropská unie
František Vydra: Lužičtí Srbové
PŘÁTELSKÝ PRACOVNÍ SEMINÁŘ - pozvánka do Budyšína
Nejbližší cíle projektu Lužice a EU
Kraslice Lužických Srbů, popis zdobení kraslic voskem
Kraslice návštěvníků Brány DTS
Velikonoce u Lužických Srbů

Komentáře:
Přidat komentář

krytyka
RE: krytyka
RE: RE: krytyka
     (c) 1996-2008, Dr. Jiří Týř Powered by Linux