suplik.dts.cz   
20.03.2019 - 23:17:03

Svátek má Světlana   


  Brána DTS

Rozcestník
Šuplík
Comenius
Vtipník
Pomůcky DTS


  Šuplík

Výuka
Věda a technika
Čeština
Internet a počítače
Ekologie
Prevence
Adresář prevence
Umění a kultura
E-projekt
Lužice
Edison

25.6.2003 - Lužice - PaedDr. Jiří Týř
PRVNÍ VLAŠTOVKA - ŠKOLNÍ VÝLET DO LUŽICE
Po několikatýdenní přípravě se v úterý 24. června uskutečnil autobusový zájezd žáků 6. a 7. tříd ZŠ ve Skálově ulici v Turnově do Horní Lužice. Během výletu navštívili žáci a jejich učitelé například rodný dům malíře Měrćina Nowaka a seznámili se s jeho typickými kresbami, na nichž je místo podpisu lipový lístek jako symbol jeho slovanského původu.Následovala procházka historickou částí hornolužické metropole - Budyšína (Bautzen), kde loni probíhaly velkolepé oslavy tisícileté existence města.
Hlavní událostí celodenního programu bylo setkání turnovských žáků s jejich lužickosrbskými vrstevníky ve škole, pojmenované podle největšího lužickosrbského básníka J.Barta - Ćišinského v městečku Pančicy-Kukow v okrese Kamenz. Ve sportovní hale zazněly verše, české písně za doprovodu kytary a nechyběla ani divadelní scénka. Děti si předaly adresy a drobné dárky. A potom se v prostorné hale odehrálo krátké mezinárodní utkání ve fotbale.

Při dalším putování lužickosrbským venkovem navštívili čeští žáci vesnici Chrósćicy, kde si prohlédli školu, o níž se i u nás před dvěma lety často psalo, prohlédli si poutní kostel v Róžantě a nedalekou obec Ralbicy, která je po celém Německu známá jedinečným hřbitovem se stovkami bílých křížů. Je tu však i "Stadion přátelství", kam jsou často zvána sportovní mužstva z České republiky.

Na žáky zapůsobilo velké množství moderních větrných mlýnů, které byly v okolí Budyšína v posledních letech postaveny. Nezapomenutelný byl pro mnohé panoramatický pohled na středověké budyšínské věže z mostu nad Sprévou. Nemohli si nevšimnout vzorné úpravy domků a zahrad ve vesnicích, jimiž projížděli. Setkání s lužickosrbskými dětmi bylo pro mnohé prvním navázáním kontaktů s "cizinci". Němčina se během rozhovorů nepoužívala, spoléhalo se na vzájemnou příbuznost obou slovanských jazyků - češtiny a hornolužické srbštiny. A také učitelé měli možnost se krátce seznámit se svými
kolegy z Horní Lužice.

Zájezd turnovských dětí připravilo v rámci projektu Lužice a EU občanské sdružení Trojzemí.cz z Hrádku nad Nisou, které si klade za svůj hlavní úkol hledat nejrůznější formy spolupráce Čechů a Lužických Srbů, na kterou se u nás někdy zapomíná. Při přípravě výletu sehrál dobrou roli internet, neboť už v dubnu byl na internetové stránce http://lužice.dts.cz zveřejněn článek Výlet do Budyšína s popisem cesty i zajímavostí, se kterými se lze v Lužici setkat. Ve článku byly i adresy několika lužickosrbských škol. České a srbské děti tak mohly navázat kontakt ještě před výletem.

František VYDRA
o.s. Trojzemí.cz

telefon 485 143 161
e-mail: vydra@chrastava.cz


Příbuzné články:
Jiří Týř: LUŽICE A EU, výchozí myšlenky projektu
Lužice a EU - fotoreportáž a zpráva ze semináře
Letní škola videotechniky v televizním studiu v Budyšíně
Čěsko Serbski telewizijny projekt w lětnich prózdninach
EMC I – 1. Europäisches Mediencamp
1. prázdninový kurs rozhlasové žurnalistiky ve Zhořelci: EMC-1
PRÁZDNINOVÁ ŠKOLA VIDEOTECHNIKY (BUDYŠÍN) A ROZHLASOVÉ ŽURNALISTIKY (ZHOŘELEC)
PRVNÍ VLAŠTOVKA - ŠKOLNÍ VÝLET DO LUŽICE

Komentáře:
Přidat komentář
     (c) 1996-2008, Dr. Jiří Týř Powered by Linux